19. GRAND Festival smíchu

  • Pardubičtí tahouni
Popis akce:

21. - 28. ledna bude Východočeské divadlo opět hostit nejlepší komediální inscenace za předešlý rok, promění se tak v centrum smíchu, humoru a dobré nálady.

Termín konání:
21.1.2019 (Po), 00:00 - 28.1.2019 (Po), 00:00
Typ akce:
  • Nenechte si ujít
  • Kultura
Místo konání:
Východočeské divadlo Pardubice
U Divadla 50, 531 62 Pardubice
Web:
http://www.festivalsmichu.cz
Popis akce:

21. - 28. ledna bude Východočeské divadlo opět hostit nejlepší komediální inscenace za předešlý rok, promění se tak v centrum smíchu, humoru a dobré nálady.

GRAND Festival smíchu, pořádaný Východočeským divadlem již od roku 2001, je soutěžní přehlídkou komediální tvorby divadel České republiky. Divadla, která mohou být do soutěžní části přehlídky zahrnuta, musí splňovat jedno hlavní kritérium: jedná se o divadla repertoárová s vlastním hereckým souborem. Vylučuje se účast agenturních divadel a účelových seskupení herců.

Komedie sleduje odborná porota, která uděluje Cenu odborné poroty. Alternativou odborné poroty je studentská porota, jež předává Cenu studentské poroty. Diváci svým hlasováním určují cenu Komedie diváků. Součtem všech hlasů je pak vyhodnoceno nejlepší komediální představení a vyhlášena cena Komedie roku. Dále se předávají ocenění za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Od roku 2012 je udělována Cena Genia smíchu, kterou přebírá významná osobnost divadla, jež v posledních letech výraznou měrou přispěla do oblasti komediálního žánru. Název ceny je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla. Cena Genia smíchu je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru pro dosud aktivně tvořícího umělce, kterého volí Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů.


Facebooková stránka festivalu - www.facebook.com/grandfestivalsmichu

Organizátor:
Východočeské divadlo Pardubice
E-mail: vcd@vcd.cz