ZA KOŇMI NA PARDUBICKO

Milujete přírodu, klid a především koně? Pak zamiřte k nám na Pardubicko! Koně u nás najdete na každém kroku. Ohnisky našeho regionu jsou Pardubice se svým dostihovým závodištěm a Kladruby nad Labem - jeden z nejstarších hřebčínů světa, jehož krajina pro chov koní je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Poté, co se nabažíte krás hřebčína v Kladrubech, zamiřte třeba na dostihové závodiště v Pardubicích. Zde si můžete projít trasu jednoho z nejstarších a nejnáročnějších dostihů světa - Velké pardubické či prozkoumat plaketu všech vítězů tohoto legendárního dostihu. Celý region je navíc protkán koňskými ranči a farmami, kde na vás čeká nepřeberné množství aktivit od vyjížďky na koni až po péči o ušlechtilé krasavce. Na Zelené bráně nezapomeňte zjistit, proč mají Pardubice v erbovním znaku polovinu bílého koně. A jaký lepší suvenýr si z Pardubic odvést než perník ve tvaru koně či podkovy?

Pětidenní dovolená na Pardubicku

1. den

Procházka po Pardubicích - stezka Viléma z Pernštejna a výstup na Zelenou bránu

Pardubické závodiště - komentovaná prohlídka trasy Velké pardubické steeplechase

2. den

Cyklovýlet do podhradí Kunětické hory, vyhlídka z hradu

Návštěva zvířátek na Ranči pod Kuňkou

Komentovaná prohlídka Království perníku

3. den

Klub kouzel a magie v Pardubicích

Projížďka na paddleboardech, vodní atrakce na řece Chrudimce

4. den

Výlet na Ranč Bělečko

Muzeum autíček v Rokytně

5. den

Koupaliště Cihelna

Koupit na památku Pardubický perník

Cestou domů navštívit Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Zážitky na rančích

Dostihové závodiště Pardubice

Pardubice proslavila po celém světe Velká pardubická. Legendární, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se poprvé na pardubickém závodišti běžel již v roce 1874. Od té doby bylo zaběhnuto celkem 132 ročníků.

Závodiště ale nežije jen během hlavního dostihu sezóny - celý rok tu probíhají závody, soutěže a koná se tu mnoho akcí. Dostihová sezóna začíná tradičně v květnu a končí v říjnu. Dostihové závodiště můžete navštívit i v rámci komentovaných prohlídek, které vás mimo jiné zavedou k známým překážkám Irské lavici a Taxisově příkopu.

Více zjistíte na stránkách Pardubického závodiště.

3v1dostihy.jpeg

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Pardubicko se pyšní také jedinečným Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavných starokladrubských běloušů již od 16. století.

K prohlídce je přístupný nejen hřebčín, ale také zámek, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Kráčet budete v jejich stopách celkem dvanácti stylově vybavenými sály a nahlédnete i do kostela sv. Václava a Leopolda, který nechali postavit.

Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna. Při této prohlídce zblízka prozkoumáte soukromý kočár císaře Ferdinanda V. či státní kočár T. G. Masaryka. Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte nahlédnout také do lesovny, jedné z nejstarších barokních roubenek v kraji a zároveň úřadovny c. k. lesního správce.

Atmosféru hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou.

Více se dozvíte na stránkách hřebčína.

3v1kladruby.jpeg

Jezdecké stáje a ranče na Pardubicku

Poznejte náš region z koňského sedla - je odtud nejkrásnější pohled na svět! Vyrazte na vyjížďku, svezte děti na poníkovi, pronajměte si kočár na romantickou projížďku Polabím... Možností je nepřeberně - podívejte!

Ranč Bělečko

Hope ranč Poběžovice

Jezdecká stáj Dolní Jelení

Andy West Ranch

Jezdecký klub Staré Ždánice

Ranch IR

Drawingranch

Ranč pod Kuňkou

Sportovní a dostihová stáj Vasury Kolesa

Homer a Franc z Hlavečníku

3v1ranče.jpeg

Načerpejte správnou inspiraci z naší fotogalerie anebo nás sledujte na Facebooku Za koňmi na Pardubicko a Instagramu @kone_pardubicko