PARDUBICE - HLAVNÍ MĚSTO KONÍ

Milujete přírodu, klid a především koně? Pak zamiřte k nám na Pardubicko! Koně u nás najdete na každém kroku. Ohnisky našeho regionu jsou Pardubice - hlavní město koní a Kladruby nad Labem - jeden z nejstarších hřebčínů světa, jehož krajina pro chov koní je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Celý region je navíc protkán koňskými ranči a farmami, kde na vás čeká nepřeberné množství aktivit, od vyjížďky na koni až po péči o ušlechtilé krasavce. Poté, co se nabažíte krás hřebčína v Kladrubech, zamiřte třeba na dostihové závodiště v Pardubicích. Zde si můžete projít trasu jednoho z nejstarších a nejnáročnějších dostihů světa - Velké pardubické či prozkoumat plaketu všech vítězů tohoto legendárního dostihu. Na Zelené bráně nezapomeňte zjistit, proč mají Pardubice v erbovním znaku polovinu bílého koně. A jaký lepší suvenýr si z Pardubic odvést, než perník ve tvaru koně či podkovy?

Dostihové závodiště Pardubice

Pardubice proslavila po celém světe Velká pardubická. Legendární, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se poprvé na pardubickém závodišti běžel již v roce 1874. Od té doby bylo zaběhnuto celkem 129 ročníků Velké pardubické, letos se 11. října dočkáme kulatého 130. ročníku.

Nejúspěšnějším koněm historie závodu je ryzák ŽELEZNÍK, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991. Z jezdců dokázal Josef Váňa zvítězit osmkrát, čtyřikrát s Železníkem, v roce 1997 s hnědákem VRONSKY a v letech 2009, 2010 a 2011 s TIUMENEM. V průběhu historie se také dostihu zúčastnilo několik žen. Jako první Lata Brandisová, která )v posledním předválečném ročníku v roce 1937) s klisnou NORMA dokonce i zvítězila.

Mimo hlavní závod nebudou na programu 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou chybět ani další prestižní dostihy jako je Poplerův memoriál, Cena Vltavy nebo Cena Labe. Nechte se pohltit dostihovou atmosférou a zažijte letošní Velkou pardubickou i vy!

Více na stránkách Pardubického závodiště.

3v1dostihy.jpeg

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Pardubicko se pyšní také jedinečným Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavného starokladrubského plemene běloušů již od 16. století. Jak pardubické dostihové závodiště, tak hřebčín nabízí tradiční prohlídky a projížďky kočárem.

K prohlídce je přístupný nejen hřebčín, ale také zámek, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Kráčet budete v jejich stopách celkem dvanácti stylově vybavenými sály a nahlédnete i do kostela sv. Václava a Leopolda, který nechali postavit.

Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna. Při této prohlídce zblízka prozkoumáte soukromý kočár císaře Ferdinanda V. či státní kočár T. G. Masaryka. Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte navštívit také lesovnu, jednu z nejstarších barokních roubenek v kraji a v ní úřadovnu c. k. lesního správce.

Atmosféru hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou - 19. září si nenechte ujít zábavné odpoledne pro celou rodinu Kladruby naruby.

Více se dozvíte na stránkách hřebčína.

3v1kladruby.jpeg

Jezdecké stáje a ranče na Pardubicku

Poznejte náš region z koňského sedla - je odtud nejkrásnější pohled na svět! Vyrazte na vyjížďku, svezte děti na poníkovi, pronajměte si kočár na romantickou projížďku Polabím... Možností je nepřeberně - podívejte!

Ranč Bělečko

Hope ranč Hoděšovice

Jezdecká stáj Dolní Jelení

Andy West Ranch

Jezdecký klub Staré Ždánice

Ranch IR

Drawingranch

Ranč pod Kuňkou

Sportovní a dostihová stáj Vasury Kolesa

Homer a Franc z Hlavečníku

3v1ranče.jpeg

Pětidenní dovolená v Pardubicích - hlavním městě koní

1. den

Procházka po Pardubicích - stezka Viléma z Pernštejna a výstup na Zelenou bránu

Pardubické závodiště - komentovaná prohlídka trasy Velké pardubické steeplechase

2. den

Cyklovýlet do podhradí Kunětické hory, vyhlídka z hradu

Návštěva zvířátek na Ranči pod Kuňkou

Komentovaná prohlídka Království perníku

3. den

Klub kouzel a magie v Pardubicích

Projížďka na paddleboardech, vodní atrakce na řece Chrudimce

4. den

Výlet na Ranč Bělečko

Muzeum autíček v Rokytně

5. den

Koupaliště Cihelna

Koupit na památku Pardubický perník

Cestou domů navštívit Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Načerpejte správnou inspiraci z naší fotogalerie: