Turistická oblast

Turistická oblast Pardubicko pokrývá území města Pardubice, Bohdanečska, Regionu Kunětické hory, Holicka a v západní části území Kladruby nad Labem a jeho okolí. Částečně do území turistické oblasti Pardubicko zasahuje také Železnohorský region.

Oblastní organizace cestovního ruchu Pardubicko - Perníkové srdce Čech průběžně sbírá, aktualizuje a vyhodnocuje údaje o nabídce turistické oblasti i údaje o návštěvnosti. Více k činnosti organizace můžete nalézt v sekci Spolek Pardubicko a také v sekci Co za námi stojí.

Informace k nabídce turistické oblasti Pardubicko.
Informace k návštěvnosti turistické oblasti Pardubicko.

pardubickomapa.jpg

Každá z částí turistické oblasti Pardubicko je jiná a svým charakterem zcela výjimečná.

Pardubice jsou městem sportu i významných kulturních akcí. V průběhu celého roku se můžete účastnit velkých akcí, které vystupují pod jednotnou značkou Pardubičtí tahouni. Soubor skvělých akcí zastupuje například Velká Pardubická, Zlatá přilba, Pardubické hudební jaro, Pardubický vinařský půlmaraton nebo jedinečná akce svého druhu Aviatická pouť.

Území Bohdanečska zve k návštěvě a relaxaci při Léčebných lázních Bohdaneč. Město Lázně Bohdaneč a jeho okolí je charakteristické vlivem architekta Josefa Gočára, který svou prací vtiskl městu jedinečnou podobu. Bohdanečsko je ale hlavně známé díky krásné přírodě a soustavě rybníků. Bohdanečsko je místem pro setkání u kávy, promenádních koncertů. Vyniká také bohatou sítí cyklostezek a naučných tras.

Region Kunětické hory je ideální pro celou škálu aktivit. Ať už běh, jízda na kole nebo inline bruslích. Okolí pod slavným hradem Kunětická hora je plné koňských rančů a příležitostí jak trávit čas s dětmi. V obci Ráby kousek od města Pardubice, najdete Království perníku. Jedná se o jedinečnou prezentaci perníku, který je tolik typický pro turistickou oblast Pardubicko.

Území Holicka a zejména město Holice je spojeno s cestovatelem Dr. Emilem Holubem. Dr. Emil Holub má v Holicích i své muzeum, které seznamuje s jeho výpravami do Afriky. Celým územím vedou různé značené stezky pro výlety na kole i pěšky, které jsou svým terénem nenáročné. Tyto stezky vás provedou skrz velké množství lesů, které jsou pro toto území typické.

V západní části turistické oblasti Pardubicko narazíte na skutečný unikát. Národní hřebčín Kladruby nad Labem, kde se více než 500 let chová plemeno starokladrubských běloušů. Hřebčín Kladruby nad Labem je od 9. července 2019 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Železnohorský region je krajinou smíšených lesů až po vrcholky Železných hor. Díky CHKO Železné hory nabízí mnoho přírodních krás a příležitostí pro výlety na kole či s rodinou.