Na výlet do podhůří Železných hor

  • Tip na výlet
Krásná příroda, historické památky, ale i zajímavé akce pro celou rodinu, to vše je Pardubicko! Co takhle vyrazit do podhůří Železných hor?
Lokalita:
Železnohorsko
Krásná příroda, historické památky, ale i zajímavé akce pro celou rodinu, to vše je Pardubicko! Co takhle vyrazit do podhůří Železných hor?

Jen 15 km jihozápadně od Pardubic, na samém úpatí Železných hor, najdete v lesích ukrytou perlu Pardubicka, Zámek Choltice. Barokní podoba zámku se dochovala dodnes, poslední přestavbou prošel zámek v době rodu Thunů a tak máte jedinečnou možnost navštívit unikátně zdobenou kapli sv. Romedia v její původní podobě z konce 17. století.

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny 2 prohlídkové okruhy. Při prohlídce prvního okruhu navštívíte kapli sv. Romedia, přízemní sál salla terrena, jednu z nejstarších barokních lékáren na našem území, ale i četné expozice zbraní, hudebních nástrojů a osobních předmětů rodiny Thunů.

Druhý prohlídkový okruh, muzeum vodníků a černého divadla, je věnován především dětem. Děti, ale i jejich dospělý doprovod, jistě ocení pohádkové bytosti v unikátně nainstalované expozici černého divadla, ale i koutek slávy nejslavnějšího českého „vodníka“ Pepy Dvořáka, který dotváří expozici vodní říše a světa vodníků.

Zámecký park volně přechází v Choltickou oboru. Rozlehlá obora, téměř 70 ha, vybízí k procházce i prohlídce vzácných dřevin, na pokladně zámku obdržíte i podrobnou mapku s vyznačením vzácných stromů a dalších přírodních zajímavostí. Pokud byste chtěli v parku strávit více času, můžete si zahrát diskgolf na nově vybudovaném 9 jamkovém hřišti přímo v zámeckém parku.

Zámek Choltice pořádá také spoustu akcí pro celou rodinu, jednou z nich jsou Choltické podzimní slavnosti, které se letos konají v prvorepublikovém stylu 28. září.

Pokud vám při návštěvě Choltic vyhládne, můžete se občerstvit v místní Zámecké restauraci Choltice. Doporučujeme ochutnat zámecká medová žebra a choltické koláče, které jsou certifikovaným produktem značky ŽELEZNÉ HORY regionální produkt. Pokud vám zachutná, můžete se rovnou vydat po Gurmánské stezce po hřebenu Železných hor, stezka právě v choltické restauraci začíná.

Nedaleko Choltic, v blízkosti Raškovického lesa, si můžete vyšlápnout 47 schodů na rozhlednu Barborka, odměnou vám bude krásný výhled nejen na Železné hory, ale také na Pardubicko, Polabí, Orlické hory i vrcholky Krkonoš. Areál rozhledny je také výchozím bodem Naučné stezky Raškovickými lomy. Trasa o délce 2,2 km nabízí 6 tematických zastavení, která jsou věnována historii Horních Raškovic a těžbě křemence.

Celý výlet zvládnete pohodlně na kole, ale ani při cestě autem se nemusíte obávat problémů s parkováním. Pokud čas i síly dovolí, můžete si výlet protáhnout a zamířit do Geologicky významné oblasti Železné hory, konkrétně na její severní okraj, jen pár kilometrů od Přelouče se nachází geolokalita Brloh. Obdivovat zde můžete například zkameněliny trilobitů, ale i pozůstatky dalších živočichů, které do zdejších křemenců uložilo křídové moře před více jak 90 miliony let.