Pardubickem po stopách koní

  • Po stopách koní
O tom, že jsou koně klenotem Pardubicka, jistě není pochyb. Objevte krásu starokladrubských běloušů, zažijte atmosféru světoznámých koňských dostihů a vychutnejte si výlet na Pardubicku z koňského sedla.
Lokalita:
Pardubice, Kunětickohorsko, Holicko, Kladruby nad Labem
O tom, že jsou koně klenotem Pardubicka, jistě není pochyb. Objevte krásu starokladrubských běloušů, zažijte atmosféru světoznámých koňských dostihů a vychutnejte si výlet na Pardubicku z koňského sedla.

Dostihové závodiště Pardubice

Pardubice proslavila po celém světe Velká pardubická. Legendární, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se poprvé na pardubickém závodišti běžel již v roce 1874. Pardubice znal od počátku celý dostihový svět, protože ve Střední Evropě působila řada trenérů a žokejů z kolébky turfu, z Anglie.

Od roku 1874 bylo zatím odběhnuto celkem 129 ročníků Velké pardubické, letos se 11. října dočkáme jubilejního 130. ročníku. Velká pardubická se nekonala pouze v průběhu obou světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí a nekonala se také v roce 1968 v důsledku známých politických událostí, jejichž 50. výročí si právě letos připomínáme.

Nejúspěšnějším koněm historie závodu je ryzák ŽELEZNÍK, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát a to v letech 1987-1989 a 1991. Z jezdců dokázal Josef Váňa zvítězit osmkrát, čtyřikrát se ŽELEZNÍKEM a v roce 1997 s hnědákem VRONSKY a v letech 2009,2010 a 2011 s TIUMENEM. V průběhu historie se také dostihu zúčastnilo několik žen. Jako první Lata Brandisová, která v posledním předválečném ročníku v roce 1937 s klisnou NORMA také zvítězila.

Mimo hlavní závod nebudou na programu 11. října 2020 chybět ani další prestižní dostihy jako je například Poplerův memoriál, Cena Vltavy nebo Cena Labe. Nechte se pohltit dostihovou atmosférou a zažijte letošní 128. Velkou pardubickou s Českou spořitelnou i vy!

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Pardubicko se pyšní také jedinečným Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavného starokladrubského plemene běloušů již od 16. století. Jak pardubické dostihové závodiště, tak hřebčín v Kladrubech nad Labem, nabízí tradiční prohlídky a projížďky kočárem taženým koňmi.

Při návštěvě hřebčína jako první zavítejte na pokladnu, kde se dozvíte vše potřebné, od popisu prohlídkových okruhů, až po historii hřebčína i aktuální informace k zápisu hřebčína na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Při své návštěvě hřebčína máte možnost prohlídky stájí starokladrubských koní a to jak běloušů, tak vraníků. Máte příležitost si tyto majestátní koně zblízka prohlédnout a případně i pohladit.

Pro prohlídku je přístupný také zámek v Kladrubech nad Labem, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Kráčet budete v jejich stopách celkem dvanácti stylově zařízenými sály a budete moci také nahlédnout do kostela, který zde nechali postavit.

Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna. Při této prohlídce budete moci zblízka prozkoumat soukromý kočár císaře Ferdinanda V., státní kočár T. G. Masaryka a další cenné kočáry a saně.

Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte navštívit také lesovnu, jednu z nejstarších barokních roubenek v kraji a v ní úřadovnu c. a k. lesního správce. Za lesovnou najdete unikátní simulátor jízdy v kočáře, stačí nastoupit na kočár, nasadit si brýle pro virtuální realitu a vydat se na projížďku krajinou Kladrubského Polabí.

A pokud byste se chtěli po virtuální projížďce protáhnout i fyzicky, pak máte možnost vystoupat po 87 schodech do výšky 17 metrů a užít si výhled z bývalé vodárenské věže, která slouží jako rozhledna a najdete ji přímo u zastávky autobusu v areálu hřebčína.

Atmosféru Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou. Vždy v září si nenechte ujít zábavné odpoledne pro celou rodinu Kladruby naruby.

Hipostezky a ranče

Pardubicko můžete poznávat i z koňského sedla. Celá oblast vyniká hustou sítí hipostezek a také kvalitní nabídkou služeb koňských rančů. Samozřejmostí jsou lekce jízdy na koni pro začátečníky, ale i pokročilé, pestrá nabídka vyjížděk, ale i možnost ustájení vlastních koní.

Farma Apolenka

Z rančů, které nabízejí jak lekce jízdy, tak například možnost projížděk jmenujme například farmu Apolenka nedaleko Pardubic v obci Spojil. Apolenka nabízí environmentální programy pro děti předškolního a školního věku. Jezdecká škola nabízí kurzy pro začátečníky i pokročilé, jednotlivce i skupiny. Ve volně přístupném areálu farmy se mohou návštěvníci setkat s řadou zvířat. Součástí jsou i dvě dětská hřiště, stezka pro bosé nohy, jedlá zahrada a další zajímavosti pro malé i velké.  Zakoupit si zde na farmě Apolenka můžete také výrobky z kravského a kozího mléka.

Ranč Bělečko

Dalším skvělým místem na výlet je Ranč Bělečko. Tento ranč na Holicku je ideálním místem pro výlet s dětmi. Prohlédnout si můžete krávy, kozy, nebo i lamy, ale ochutnat také výrobky ekologického zemědělství, nebo se třeba projet na koni. Možností, jak naložit s volným časem, je opravdu spousta.

Ranč pod Kunětickou horou

A kdybyste chtěli výlet po stopách koní spojit třeba s výletem na hrad Kunětická hora, doporučujeme navštívit Ranč pod Kunětickou horou. Kromě klasické výuky jízdy na koni nabízí ranč vyjížďky do okolí včetně romantických projížděk. Ranč je zároveň minizoo, protože v areálu ranče narazíte také na další rozmanitá zvířata mimo koní, jako jsou kozy, ovce, čínské prase, ale i méně tradiční, jako jelen, muflon, skotský náhorní skot, pštros aj.