Pardubickem pohádkově

  • S dětmi
  • Tip na výlet
Přemýšlíte kam na výlet s dětmi a ocenili byste pohádkovou tématiku? Nabízíme tip na výlet z Pardubic, přes hrad Kunětická hora a Království perníku až na Zámek v Cholticích!
Lokalita:
Pardubice, Kunětickohorsko, Železnohorsko
Přemýšlíte kam na výlet s dětmi a ocenili byste pohádkovou tématiku? Nabízíme tip na výlet z Pardubic, přes hrad Kunětická hora a Království perníku až na Zámek v Cholticích!

Na pardubickém zámku si na své přijde opravdu každý. V jedné ze stálých expozic můžete nahlédnout do nory ondatry, podívat se na zápas brouků roháčů, spatřit lišku, i divočáka. Příroda východního Polabí vás doslova pohltí a nudit se určitě nebudete. Můžete se projít borem, smrčinou či lužním lesem, zavítat na hráz rybníka, do rákosí i na rozkvetlou louku. Popisky se zákazy tady určitě nenajdete.

Tatínky i kluky potěší expozice zbraní, které si mohou osahat a vyzkoušet fungování jejich mechanismů. Mimo jiné, věděli jste, že se na pardubickém zámku nachází kryt? Pokud ne, rozhodně jej navštivte. Nezapomeňte se však teple obléct a návštěvu dopředu rezervovat. To vše, a ještě více na zámku a v muzeu v Pardubicích!

Na vašich toulkách Pardubickem nemůžete minout hrad Kunětická hora. Dost možná o něm uslyšíte jako o Rumburakově hradu, neboť právě tady se také natáčela slavná televizní pohádka Arabela. Na hradním nádvoří se spolu s dětmi můžete občerstvit a při dobré viditelnosti dohlédnout až do Krkonoš. Hrad je pro rodiny s dětmi ideálním místem pro příjemně strávený výlet. Čeká tu na vás řada expozic a prázdninových akcí. V sezóně můžete vyzkoušet například lukostřelbu. Na hradě narazíte i na bájného draka. Nevěříte? Je to ale ještě mládě, tak žádný strach. Hrad si můžete projít samostatně i s výkladem průvodce. Ten se pro děti snaží být hlavně srozumitelný a zábavný, aby si z něj odnesly co možná nejvíce vzpomínek.

Nedaleko hradu můžete narazit na Ježibabu, která v lese obývá Perníkovou chaloupku a láká na slavný pardubický perníček. Po celý rok můžete v chaloupce beze strachu z prozrazení ochutnat medové zážitky, které potěší vaše smysly. Výjimkou je období zimního spánku Ježibaby, a to od Silvestra do března. Příběh Jeníčka a Mařenky si můžete vyslechnout zábavnou a netradiční formou. Výklad se vždy přizpůsobuje složení skupiny návštěvníků. Především pro děti je nachystáno neobvyklé zamyšlení nad pohádkou „O perníkové chaloupce“. Dospělé mezitím jistě zaujme historie perníkářského řemesla. Výstavní expozice obsahují přes tisíc perníků z celé ČR. Na další cestu se můžete posilnit U Všech čertů v Perníkové chaloupce.

Z Perníkové chaloupky doporučujeme vyrazit směrem do Železných hor. Nedaleko Přelouče najdete Zámek Choltice, jeden z prohlídkových okruhů - Muzeum vodníků a černého divadla - je věnován především dětem. Děti, ale i jejich dospělý doprovod, jistě ocení pohádkové bytosti v unikátně nainstalované expozici černého divadla, ale i koutek slávy nejslavnějšího českého „vodníka“ Pepy Dvořáka, který dotváří expozici vodní říše a světa vodníků.