Pardubickem za zvířátky aneb poznáváme přírodu

  • Příroda
  • Zvířátka
  • Poznáváme přírodu
Rozmanitost přírody je na Pardubicku možné poznávat autem, na kole i pěšky. Kromě typických památek, míst ke koupání či zábavě se můžete těšit na místa, která jsou plná zvířátek! Pokud se chystáte na výlet v době, kdy už počasí příliš nepřeje venkovním aktivitám, nevadí, pro vaše děti a jejich poznání přírody jsou na Pardubicku připravena i muzea a další vnitřní expozice.
Lokalita:
Pardubice, Kunětickohorsko, Holicko
Rozmanitost přírody je na Pardubicku možné poznávat autem, na kole i pěšky. Kromě typických památek, míst ke koupání či zábavě se můžete těšit na místa, která jsou plná zvířátek! Pokud se chystáte na výlet v době, kdy už počasí příliš nepřeje venkovním aktivitám, nevadí, pro vaše děti a jejich poznání přírody jsou na Pardubicku připravena i muzea a další vnitřní expozice.

Koně

Ne nadarmo se říká, že Pardubicko je také domovem koní. Děti a milovníci koní jsou vřele vítáni na několika koňských rančích, které mimo jízdy na koni nabízejí i možnost si koně a další zvířátka prohlédnout.  

Farma Apolenka

Z rančů, které nabízejí jak lekce jízdy, tak například možnost projížděk jmenujme například farmu Apolenka nedaleko Pardubic v obci Spojil. Apolenka nabízí environmentální programy pro děti předškolního a školního věku. Jezdecká škola nabízí kurzy pro začátečníky i pokročilé, jednotlivce i skupiny. Ve volně přístupném areálu farmy se mohou návštěvníci setkat s řadou zvířat. Součástí jsou i dvě dětská hřiště, stezka pro bosé nohy, jedlá zahrada a další zajímavosti pro malé i velké.  Zakoupit si zde na farmě Apolenka můžete také výrobky z kravského a kozího mléka.

Apolenka vznikla na pomoc druhým. Sdružení nabízí širokou škálu služeb zejména pro osoby se zdravotním postižením. V průběhu roku se zde konají zajímavé akce, nabízeny jsou také příměstské tábory, kde mají děti možnost prožít čas na skutečné zemědělské farmě.

Ranč Bělečko

Dalším skvělým místem na výlet je Ranč Bělečko. Tento ranč na Holicku je ideálním místem pro výlet s dětmi. Prohlédnout si můžete krávy, kozy, nebo i lamy, ale ochutnat také výrobky ekologického zemědělství, nebo se třeba projet na koni. Možností, jak naložit s volným časem, je opravdu spousta.

Ranč pod Kunětickou horou

A kdybyste chtěli výlet po stopách koní spojit třeba s výletem na hrad Kunětická hora, doporučujeme navštívit Ranč pod Kunětickou horou. Kromě klasické výuky jízdy na koni nabízí ranč vyjížďky do okolí včetně romantických projížděk. Ranč je zároveň minizoo, protože v areálu ranče narazíte také na další rozmanitá zvířata mimo koní, jako jsou kozy, ovce, čínské prase, ale i méně tradiční, jako jelen, muflon, skotský náhorní skot, pštros aj.

Obory a přírodní rezervace

Opravdový zážitek pro celou rodinu zaručuje obora pod hradem Kunětická hora. Mezi skutečnou chloubu této 2hektarové obory patří zubři. Spatřit můžete také jeleny, laně, kolouchy, daňky, muflony, pštrosy a další. Perfektně řešené oplocení je zárukou skvělé podívané. Právě v blízkosti Kunětické hory se nachází celá řada rančů, které nabízejí výuku jízdy na koni pod dohledem instruktora, a to jak pro dospělé, tak i pro ty nejmenší. Můžete se účastnit víkendových soustředění či využít příměstských táborů. V řadě areálů narazíte kromě koní i na další zvířata, tradiční i méně tradiční. V jezdeckých objektech si na své přijde skutečně každý. Nabídka je určená jak pro začátečníkům, tak zkušeným jezdcům.

Skutečnou perlou oblasti je určitě arboretum a zookoutek ve Vysokém Chvojně. Arboretum přímo vybízí k relaxaci, procházkám, zkrátka příjemnému času strávenému v přírodě. V areálu jsou vysázeny stromy ze všech světadílů severní polokoule, najdete zde 62 druhů jehličnanů a 152 druhů listnatých dřevin. Dodnes se zde z doby založení zachovaly nejvzácnější druhy. Nedaleko arboreta se nachází také zookoutek, v němž lze pozorovat spárkatou zvěř z oblasti Holicka (daňky, srny, jeleny, muflony a černou zvěř). Zookoutek je součástí naučné stezky, která je dlouhá 6,5 km. Aby si i ti nejmenší odnesli pár znalostí, jsou zde pro ně připraveny různé hry a kvízy. Prohlídka arboreta i zookoutku je možná s odborným doprovodem.

Muzea a vnitřní expozice

Zvířátka a přírodu obecně mohou vaše děti poznávat také tradičně v prostředí muzeí a dalších vnitřních expozic. 

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích

Opomenout určitě nesmíme ani Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích. Při prohlídce můžete vyzkoušet některý z interaktivních prvků v expozici - tři dotykové obrazovky, kde porovnáte své znalosti o Dr. Holubovi nebo Africe, tajemné skříňky, ve kterých jsou ukryty africké předměty — (pracovní list ke skříňkám je možné zakoupit v pokladně) nebo stavebnice, puzzle a skládačky v hracím koutku. Pro děti je jistě atraktivní osedlání modelů malé zebry a lva, stejně jako zážitek z posezení v opravdovém Trabantu, se kterým byla v roce 2009 podniknuta expedice napříč Afrikou. Expozice muzea je umístěna v přízemní budově a je plně bezbariérově přístupná. Podrobnější informace najdete na webu muzea a nebo zde.

Natura Park Pardubice

Natura Park Pardubice - to je environmentální návštěvnické, informační a vzdělávací centrum v centru Pardubic.
Součástí Natura parku je i expozice přístupná veřejnosti. Jedná se o řadu grafik a interaktivních exponátů (různé hry, skládačky, mapy, krátký film promítaný po celou otevírací dobu Natura parku a mnoho dalších) přímo ve vnitřních prostorách Natura parku nebo ve venkovním areálu. 

Expozice je zaměřena na osvětu a popularizaci soustavy Natura 2000. Součástí expozice jsou i samoobslužné sady pomůcek, které si návštěvníci mohou zapůjčit v infocentru a vyrazit s nimi za poznáním.
Více nejdete na webu.

Východočeské muzeum v Pardubicích 

(od 30. 9. 2018 bude expozice „Příroda východního Polabí“ po dobu rekonstrukce uzavřena)

Stálá expozice „Příroda východního Polabí“ je umístěna ve dvou sálech na výstavní ploše 380 m 2. Seznamuje prostřednictvím instalovaných dioramat, fotografií, zvuků a modelů s přírodními společenstvy typickými pro širší okolí Pardubic. Jedná se o moderně pojatou expozici, která vede návštěvníka k aktivnímu přístupu k předávaným informacím. Cedulky „Dotýkati se je zakázáno“ zde tedy v žádném případě nejsou! V pozadí jednotlivých dioramat jsou umístěny barevné velkoformátové fotografie (až 5x7 m), které opticky zvyšují jejich prostorovou hloubku.

Vitríny jsou doplněny volně přístupnými exponáty, které jakoby přerůstají vně vitrín. Zobrazovaný prostor tak není uzavřen pouze ve skleněném kvádru, ale návštěvníka doslova obklopuje v celé expozici. Je tak možno se projít borem, doubravou, smrčinou či lužním lesem, zavítat na hráz rybníka, do rákosí, na rozkvetlou louku, pole nebo na dvorek venkovského stavení. Výška Kunětické hory nutí vzhlédnout k nebi, kde právě přilétá na své hnízdo výr. V břehu říčního ramene si vyhrabaly noru ondatry. Na starém dubovém kmeni spolu zápasí samci brouků roháčů a prýštící mízu lízají sršni. Pod hladinou Labe i v produkčním rybníku plave více než deset druhů ryb včetně kapitální štiky. Na pískovém přesypu právě přistála sarančata, hrabalky a svižníci. Ledňáček u Labe se chystá ulovit rybku. Jezevci v doubravě právě zalézají do nory a krtci na louce do své krtiny. Rodinka kun skotačí, lišky vykukují z nory a kolonie racků chrání svá hnízda před ostatními ptáky. Návštěvník je nucen k aktivnímu vnímání hned několika způsoby. U vystavených exponátů nejsou popisky, chce-li se tedy dozvědět jméno přírodniny, musí si je vyhledat v tištěném průvodci expozicí. Chce-li uslyšet hlas příslušného živočicha, musí zmáčknout tlačítko.

Pokud hledáte další tipy na naučné výlety pro děti - do přírody, podívejte se na naše tipy na naučné stezky.